Małgorzata Kurek

Niepłodność

 

Niepłodność jako choroba dotyka 18-20% par w Polsce. Wiele z nich po długiej i wyczerpującej drodze oraz licznych niepowodzeniach decyduje się na procedury medyczne - inseminację lub jedną z metod zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, które są wyjątkową szansą na posiadanie upragnionego dziecka.

W obu przypadkach jest to proces wymagający poświęcenia czasu na poprawienie parametrów i otrzymanie zadowalających wyników badań oraz odpowiednie przygotowanie organizmu kobiety na planowaną ciążę. I na tym etapie wiele osób kierowanych jest do dietetyka klinicznego. Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, zmianie nawyków żywieniowych można znacznie poprawić wyniki badań, w przypadku mężczyzn - parametrów nasienia oraz oczywiście znacznie zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Zarówno inseminacja, jaki i procedura in vitro cieszą się wysoką skutecznością jednak to odpowiednie przygotowanie do zabiegu wpływa na jego powodzenie. Podobnie jest po uzyskaniu potwierdzenia ciąży.

Wiele kobiet potrzebuje wsparcia dietetycznego podczas trwania ciąży, zwłaszcza jeżeli okazuje się, że jest to ciąża mnoga. Dzięki rozwojowi medycyny i technologii, obecnie znacznie zwiększył się odsetek ciąż mnogich po zabiegach in vitro. Dla wielu par wiadomość o bliźniętach czy trojaczkach jest spełnieniem marzeń ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem i koniecznością odpowiedniej opieki nad przyszłą mamą, również pod kątem dietetycznym.

 

 

 

Przygotowania do zabiegu obejmują wiele zaleceń medycznych, dietetycznych oraz zmian w dotychczasowym życiu pacjenta co często powoduje ogromny stres i zagubienie. Moja rola dotyczy przygotowania merytorycznego odnośnie prawidłowego żywienia oraz je,żeli pacjent sobie tego życzy opracowania planu dietoterapii dostosowanego do rodzaju przeprowadzanej procedury.

 

Ważne jest przygotowanie indywidualnej, zbilansowanej diety wspomagającej płodność, która uwzględnia np. to co należy jeść podczas poszczególnych etapów metody in vitro. Zawsze wspominam, że o prawidłowe odżywianie najlepiej zadbać najpóźniej 3 miesiące przed planowanym zabiegiem, gdyż tyle mniej więcej czasu trwa przygotowanie komórek jajowych do owulacji i dojrzewanie plemników.

 

 

 

 

W oczekiwaniu na wynik przeprowadzonego zabiegu pacjenci kontynuują dietoterapię uwzgledniającą kolejne etapy in vitro. W przypadku kobiet szczególnie dbam o odpowiednie odżywienie endometrium, które odgrywa ważną rolę w procesie zagnieżdżania się zarodka.
 

Po uzyskaniu potwierdzenia obecności ciąży, opracowuję indywidulaną dietę dla przyszłej mamy, z uwzględnieniem trymestru, tego czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga, przekazuję dodatkowe zalecenia oraz uczę prawidłowych nawyków żywieniowych. Natomiast po porodzie dbam o odpowiednie zbilansowanie diety w okresie laktacji.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z cennikiem Pakietu Mama

 

 

 

 


 

  • Dietoterapii zaburzeń płodności wśród kobiet i mężczyzn (m.in. niska jakość parametrów
    nasienia, zaburzenia hormonalne, zaburzenia owulacji, Zespół Policystycznych Jajników (PCOS),
    endometrioza, niskie AMH, niepłodność idiopatyczna, wsparcie żywieniowe w przygotowaniach
    do procedury in vitro)
  • Prowadzeniu żywieniowym kobiet w ciąży (zarówno pojedynczych jaki i mnogich) oraz podczas
    okresu laktacji
  • Prowadzeniu kobiet w ciąży z jednostkami chorobowymi (cukrzyca ciążowa, niedokrwistość)
  • Dietoterapii chorób zależnych od stylu odżywiania (mających wpływ na płodność): m.in. cukrzyca
    typu II, insulinooporność, choroby sercowo- naczyniowe, niedowaga, otyłość, zaburzenia
    hormonalne, zespół metaboliczny, zaburzenia związane z układem pokarmowym, choroby
    tarczycy, dyslipidemia, hiperhomocysteinemia

 

POKAŻ
Małgorzata Kurek - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ